Över 70 000:- insamlade i #SwishaFörMål

Supporterunionen är glada och stolta över att kunna sammanfatta kampanjen #SwishaFörMål som genomfördes under den gångna säsongen. Uppmaningen till våra medlemmar och alla supportrar var att swisha 50:- (eller valfritt bidrag) för varje mål som Kalmar FF gjorde under säsongen. Efter 30 omgångar plus kvalspel kan vi konstatera att den totala insamlade summan blev 70 227:-.

Under mellandagarna överräcktes checken till Kalmar FF:s klubbchef Markus Rosenlund.

Supporterunionen är mycket tacksamma till alla som bidragit till insamlingen och stöttat vår förening under en tuff tid. Stort tack!

Inför kampanjen utlovade vi en tävling, där alla som swishade minst 50:- per mål i samtliga omgångar, deltog i utlottning av säsongskort + bortakort för säsongen 2021. Bland alla som bidragit fanns det 17 stycken som kvalificerade sig för utlottningen, och bland dessa har lotten fallit på Ivo Nils Stahmer som blir den lyckliga vinnaren. Stort grattis! KFFSU kontaktar dig för utdelandet av vinsten.

Comments are closed.